piątek, 10 sierpnia 2012

O lęku przed bliskością....

Lęk jest najbardziej i wszechobecną z negatywnych stanów emocjonalnych. Cechuje się nieprzyjemnym napięciem, nerwowym wręcz oczekiwaniem na niejasne zagrażające zdarzenie. 

Nadmierny lęk prowadzi do zaburzeń psychicznych m.in. takich jak zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne, agorafobia (lęk przed znalezieniem się w miejscu publicznym), fobie społeczne….

Skąd ten lęk?

Umiejętności radzenia sobie z lękiem i przeżywania stanów lękowych uczymy się już jako dzieci. Jesteśmy „wyczuleni’ na bliskość poprzez nasze wczesnodziecięce doświadczenia szczególnie gdy nie dbano o nasze potrzeby emocjonalne w rodzinach dysfunkcyjnychnp. z problemem alkoholowym (Dorosłe Dzieci Alkoholików) lub w rodzinach nadopiekuńczych, gdzie rodzic nadmiernie kontrolował nasze poczynania tak dokładnie, że nie było miejsca na intymność…Tam gdzie brakowało nam poczucia bezpieczeństwa, intymności, bliskości, zaufania, miłości, zrozumienia i poczucia przynależności.
Późniejsze traumatyczne doświadczenia (np. doświadczenia przemocy w związku) może również przyczynić się do przekonania połączonego z doświadczeniem, że gdy zaangażujemy się emocjonalnie będziemy odrzucani, ranieni, oceniani i nieakceptowani…….
Stąd też lęk, że gdy zwiążemy się z kimś utracimy kontrolę nad swoim życiem…

Czego boimy się w bliskiej relacji? 
utarty własnego „Ja” – to, że nie możemy siebie pokazać tak jakim jesteśmy naprawdę, tłumimy naszą osobowość przed lękiem, że partner nas niezakceptuje, nie pokocha;lęk przed porzuceniem; zazwyczaj prowadzi do zaspakajania wszystkich potrzeb drugiej osoby i przyczynia się często do nieangażowania się emocjonalnie w związek;lęk przed konfliktem; wiara w to, że związek przetrwa wtedy gdy nie ma w nim żadnych konfliktów, nieporozumień;obawa przed wrażliwością: to lęk, że jak się będzie otwartym na drugą osobę utraci się kontrolę nad własnym życiem;lęk przed zdemaskowaniem; związany jest z niską samooceną, obawa gdy partner zorientuje się że niewiele znaczymy to nas opuści, zostawiprzekonanie, że partner powinien instynktownie spełniać nasze oczekiwania, abyśmy mogli się czuć kochani, potrzebni…

Jak sobie radzić z lękiem przed bliskością?


Zdrowy, autentyczny związek z bliską nam osobą pozwala w pełni być nam sobą. To właśnie poprzez związek poznajesz siebie a Twój partner wspiera i wzmacnia się w Twoim rozwoju – zdrowy związek nie stłumi Twego „Ja”

Aby czuć się bezpiecznie ustal granice w związku tak aby czuć się ze sobą bezpiecznie. Kochająca osoba na pewno to zaakceptuje

Nie wtykaj sobie ciągle wad. Popracuj nad samooceną. Doceń siebie. W  Tobie również jest coś pięknego i niepowtarzalnego.
Bez otwarcia się na drugą osobę nie jest możliwe zbudowanie autentycznego związku, prawdziwej, intymnej więzi. Otwórz się na drugą osobę.

Nie obwiniaj się za niepowodzenia również związane z Twoimi poprzednimi związkami. To normalne, że ludzie się rozstają, Być może nie doświadczyłeś radości bycia razem bo nie spotkałeś odpowiedniej osoby.

Nie bój się zaufać ponownie. Zaufanie to cenny skarb, którym obdarujesz najbliższą osobę. Wymaga czasu bo buduje się je powoli i na różnych doświadczeniach.

Konflikty są nieodłączną częścią każdego związku. Należycie rozwiązane przyczyniają się do pogłębienia waszej relacji i poczucia wyjątkowości bycia razem.
Mów o potrzebach, pragnieniach i uczuciach. Tylko wtedy mają szanse zaistnieć w waszym związku. Komunikowanie o swoich obawach, lękach czy niepokojach może zapobiec konfliktom w związku bo bliska osoba może się nie domyślić tego czego sam nie powiesz.

Korzystaj ze wsparcia innych, nie bój się czerpać z pomocy innych. Kiedy masz poczucie, że nie radzisz sobie korzystaj z pomocy terapeutów, psychologów. Nazwanie głośnio swoich lęków powoduje to, że często stają się one dużo mniejsze i dają siłę do radzenia sobie z nimi…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz